
A szakma ismertetése
Szakma neve Gépész technikus |
Ágazat neve Gépészet |
Szakmajegyzék száma 507151005 |
Képzés időtartama Felnőttképzésben érettségi végzettséggel 2 év |
Választható szakmairány: Ipar |
Gépészet ágazat felnőttképzésben 2 éves képzése, amely technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairány: Ipar szakmairány.
A CAD-CAM szakmairányon végzett gépésztechnikus ipari termékeket modellez számítógéppel. Mérnöki felkészültséget nem igénylő szinten részt vesz a gépelemek és azok gyártásának tervezésében.
Elvégzi a forgácsolással gyártható termékek CNC (számítógép által vezérelt) gépeken való megmunkálásának előkészítését. A gyártáshoz technológiát, gépeket, szerszámokat választ.
Az ipari és vegyipari szakmairányon végzett gépésztechnikus mérnöki felkészültséget nem igénylő gépésze- ti jellegű fejlesztő, tervező, irányító és ellenőrző feladatokat végez. Megszervezi a gépek, berendezések biztonságos üzemeltetését. Hibás működés esetén feltárja a hiba okát, elvégzi, illetve irányítja a javítási, karbantartási, szerelési folyamatokat. Részt vesz a gépelemek, gépegységek tervezési munkálataiban, az új technológiák bevezetésében és alkalmazásában. Méréseket, elemzéseket végez a gyártóeszközök optimális működésének biztosítása érdekében.
Ajánlott minden lány és fiú számára, aki szereti a gépeket, a forgó-mozgó alkatrészeket, vonzza az automatizált technológia, szeret szerelni és a szervezési feladatokat is szívesen végzi.
Kompetenciaelvárás
Kommunikációs készség, precizitás, együttműködési készség, szervezési és irányítási képesség, analitikus gondolkodás.
A szakképzettséggel rendelkező
- kképzettséggel rendelkező • alkatrészrajz alapján kézi és kisgépes eljárással egyszerű alkatrészeket gyárt: kiválasztja a gyártandó munkadarab anyagát, típusát, meghatározza a gyártáshoz szükséges műveleteket, szerszámokat és mérőeszközöket, elvégzi a gyártási műveleteket;
- mérőeszközökkel ellenőrzi a kész munkadarabot;
- a mért jellemzőket jegyzőkönyvben rögzíti, a mérés eredményét kiértékeli, ez alapján a vizsgált alkatrészt, gépegységet minősíti;
- gépészeti kötéseket (csavarkötés, ékkötés, reteszkötés) szakszerűen létrehoz és bont;
- elvégzi hidraulikus és pneumatikus (folyadékkal és sűrített levegővel működő) rendszerek elemeinek, illetve szabványos gépelemek (csapágyak, fogaskerekek, lánckerekek stb.) karbantartását, javítását, cseréjét;
- beüzemeli a javított, karbantartott berendezést;
- elvégzi a gépek, berendezések időszakos karbantartási munkálatait;
- CAD-CAM szakirányon gépelemeket modellez számítógéppel, gyártást tervez és előkészít.
Iskola, ahol indul a képzés:
Mátészalkai SZC Bethlen Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium